Masz na ścianie tapetę? a może dopiero planujesz ją przykleić? Aplikacja tapety jest najszybszym sposobem na dodanie koloru, wzoru i charakteru do wnętrza.
Wydrukowane w praktycznie każdym kolorze i dowolnym wzorze, jaki tylko można sobie wyobrazić, tapety mogą być użyte na ścianie akcentującej lub w całym pomieszczeniu.
Niestety po wynalezieniu tapety winylowej, głównym problemem tego rodzaju wykończenia ścian stały się substancje chemiczne. Pierwsze tapety winylowe pojawiły się już w latach sześćdziesiątych, to obniżyło koszty, ponieważ tapety winylowe były tańsze w produkcji, ale przyniosło ze sobą dziesiątki dodatków chemicznych.
Na szczęście obecnie wielu odpowiedzialnych producentów oferuje tapety wykonane z materiałów odnawialnych, wolnych od LZO oraz z atramentami na bazie wody.
Ich pokrycia ścienne spełniają najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju, w tym oznakowania CE, symbole stowarzyszeń pilnujących jakości tapet, informacje o niskim poziomie emisji lotnych substancji, czy braku ftalanów.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze tapety?
- Szukaj tapet z drukiem na bazie wody. Atrament zwykle pokrywa znaczną część tapety, dlatego bardzo ważne jest, aby uniknąć warstwy chemicznej, utleniającej się do pomieszczenia farby.
- Unikaj tanich , toksycznych podłoży winylowych. Zamiast tego szukaj tapet wydrukowanych na papierze z recyklingu lub papierze z certyfikatem FSC. Są one produkowane w sposób zrównoważony i zawierają mniej składników chemicznych lub wcale nie mają ich w składzie! Upewnij się, że materiał, który wybierasz ma sprawdzone składniki pod kątem dodatków chemicznych.
- Szukaj tapet, które nie zawierają PCV. Większość masowo produkowanych tapet jest wykonana z PCV, które ma tendencję do wydzielania lotnych związków organicznych (LZO). Wdychanie LZO ma poważne konsekwencje dla zdrowia, może wywoływać problemy z oddychaniem, podrażnienia oczu a nawet chorobę wątroby. Tapety z odpowiednimi oznaczeniami gwarantują niski poziom lub całkowity brak LZO.
- Wykorzystuj materiały odnawialne. Tapeta nie jest jedyną opcją na pokrycie ściany. Materiały odnawialne takie, jak kamień, drewno, len, juta, korek, czy bambus mogą dodać niezwykłego charakteru do każdego wnętrza.
Tapety wciąż zyskują na popularności. Możesz znaleźć tapetę w dowolnym kolorze i stylu do swojego wnętrza, ale warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zamawianych oklein. Czytaj etykiety na opakowaniach, abyś był pewien, że wybierasz okleiny bezpieczne dla zdrowia. Poniżej przygotowaliśmy listę oznaczeń, które świadczą o bezpieczeństwie użytkowania wybranej tapety:
Oznakowanie CE – oznacza, że tapety spełniają wymagania dyrektyw UE. Dyrektywy te dotyczą bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska.
Symbol organizacji Gütegemeinschaft Tapete e.V.(Stowarzyszenie Jakości Tapet) – W 1991 roku we współpracy z Niemieckim Instytutem Zapewnienia Jakości i Znakowania RAL powstało Stowarzyszenie Jakości Tapet. Stała kontrola jakości przez niezależne instytuty badawcze zapewnia zgodność z najsurowszymi wartościami granicznymi i gwarantuje najwyższy możliwy poziom braku szkodliwych substancji i nieszkodliwości ekologicznej wszystkich materiałów, kolorów i dodatków wykorzystywanych do produkcji tapet. Znak jest rozpoznawany na całym świecie jako symbol jakości tapet.
Zielony Punkt – to znak ekologiczny i jeden z najczęściej stosowanych znaków na świecie. Oznacza, że za dane opakowanie wniesiono już opłatę za wtórne przetworzenie opakowania, na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.
w Polsce.
FSC i PEFC – Certyfikat Forest Stewardship Council® (FSC) i Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) są to certyfikaty świadczące o tym, że surowce, półfabrykaty i wyroby gotowe posiadające ten certyfikat pierwotnie pochodzą z obszarów leśnych spełniających wymagania odpowiedzialnej gospodarki leśnej biorącej pod uwagę aspekty ekonomiczne społeczne i ekologiczne.
Certyfikat FSC i PEFC w praktyce oznaczają więc, że drewniany lub papierowy produkt, który trafia w nasze ręce w sklepie został wytworzony w sposób odpowiedzialny na wszystkich etapach produkcji – od momentu wywiezienia drewna z lasu do chwili, gdy kupujemy go w sklepie w postaci tapety.
Émissions dans l’air intérieur to francuska etykieta LZO używana do testowania emisji z produktów budowlanych. Specyfikacja testu jest zgodna z ISO 16000 i odpowiada ustawowej metodologii oceny wpływu materiałów budowlanych na zdrowie obowiązującej w Niemczech. Podczas badania produktu branych pod uwagę jest 10 lotnych składników, a są to kolejno: formaldehyd, aldehyd octowy, toluen, tetrachloroetylen, ksylen, 1,2,4-trimetylobenzen, 1,4-dichlorobenzen, etylobenzen, 2-butoxyetanol oraz styrene. Wynik badań determinuje końcową klasę produktu.
Znak wolny od ftalanów – Ftalany to grupa chemikaliów składająca się z ponad dwunastu powszechnie stosowanych substancji chemicznych. Są stosowane jako tzw. plastyfikatory, co oznacza, że służą do zmiękczania materiałów plastikowych. Związki te są stosunkowo tanie i wpływają pozytywnie na trwałość produktów, co sprawia, że cieszą się sporą popularnością wśród producentów, jednak mają negatywny wpływ na człowieka. Zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu oraz wzmagają powstawanie stanów zapalnych. Mogą nawet przyczynić się do przedwczesnych zgonów. Zagrażają zarówno zdrowiu dorosłych, jak i dzieci.