Jak przygotować ścianę do tapetowania – krok po kroku:

… I znowu o przygotowaniu ścian, ale tylko dlatego, że tak ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian przed tapetowaniem. W tym artykule staram się omówić każde podłoże, z jakim możesz się spotkać…

Twoja wymarzona tapeta na pewno gdzieś na Ciebie czeka, a może już ją masz? Ale czy jesteś gotowy na jej położenie? Nawet jeśli masz przeznaczone środki, aby zatrudnić profesjonalną ekipę do położenia tapety, odpowiednie przygotowanie podłoża to etap, którego nie można pominąć. Ściana powinna być idealnie gładka, sucha, czysta, w jednolitym kolorze oraz dokładnie zagruntowana na całej powierzchni.

Z pewnością masz do czynienia z jedną z trzech poniższych sytuacji – sprawdź jak przygotować ściany, na co zwrócić uwagę i jakich błędów uniknąć. Czytaj dalej, a podpowiemy Ci, jak przygotować ścianę do tapetowania, aby efekt po zakończeniu prac był zadawalający.

1. nowa ściana

  • podłoże nieotynkowane – zaszpachluj ubytki i niedokładnie wypełnione spoiny oraz zeszlifuj wypukłości, zagruntuj powierzchnię. Niezwykle ważne jest, aby ściana była równa i gładka na całej powierzchni.
    Wszystkie niepotrzebne otwory, pęknięcia i rysy wypełnij szpachlówką lub zaprawą gipsową. Nierówności zbierz szpachelką, a chropowatości (nawet tak drobne jak ziarenka piasku) zeszlifuj papierem ściernym. Wszelkie nierówności na ścianie mogą być widoczne przez tapetę i mogą wpływać negatywnie na efekt końcowy. W większości przypadków lekka tekstura nie stanowi problemu, ale mocna faktura na twoich ścianach powinna być wygładzona. Gładka ściana zapewni, że każdy centymetr powierzchni tapety będzie przylegał do ściany. Szczególnie istotne jest to przy tapetach o jednolitym lub delikatnym wzorze. Niedostatecznie zaszpachlowane i oszlifowane rowki, rysy lub większe ubytki będą widoczne, a nawet jeszcze bardziej wyraźne pod tapetą.
  • podłoże z płyt gipsowo-kartonowych – zaszpachluj wszystkie połączenia płyt oraz ubytki, a potem je przeszlifuj. Na końcu dokładnie zagruntuj całą powierzchnię.
  • ściany świeżo otynkowane – odczekaj z tapetowaniem, aż ściany będą zupełnie suche ok. 6-8 tygodni, inaczej tapeta będzie się odklejać. Gdy ściany są nowe i nie jesteś pewien, czy tynk wysechł – należy ścianę zakleić na dobę folią malarską i taśmą klejącą. Wystarczy mała powierzchnia w formie kwadratu o wymiarach 25 x 25 cm. Jeżeli następnego dnia znajdziesz pod folią wilgoć, pomieszczenie należy przez pewien czas wietrzyć lub ogrzewać by się jej pozbyć. Jest to ważne, gdyż wilgoć wchodzi w reakcję z klejem do montażu tapet i może spowodować odklejenie się elementów lub nawet całości tapety. Nierówności zbierz szpachelką, a chropowatości (nawet tak drobne jak ziarenka piasku) zeszlifuj papierem ściernym. Wszelkie nierówności na ścianie mogą być widoczne przez tapetę i mogą wpływać negatywnie na efekt końcowy. Po osuszeniu i upewnieniu się, że powierzchnia jest gładka, zagruntuj ścianę, najlepiej 24h przed aplikacją tapety.
nieotynkowana ściana
ściana z płyt GK
otynkowana ściana

2. wcześniej malowana ściana

W sytuacji, gdy tapeta będzie przyklejana do starych – wcześniej malowanych tynków, sprawdź, czy ściany się nie kruszą, a farba nie odchodzi. Pęknięcia najlepiej zlikwidować, stosując środek zespalający, a łuszczący się tynk zeszlifować. Zacznij od demontażu włączników światła, kontaktów, kinkietów, półek, karniszy itp., usuń wszelkie haczyki i gwoździe. Otwory, które mają zostać – zaznacz np. małym, delikatnie wystającym ze ściany gwoździkiem. Możesz zdemontować listwy przypodłogowe.


W zależności od rodzaju farby:

  • powłokę z farby olejnej lub farby z żywicą przeszlifuj i odkurz. Jeśli farba się łuszczy, trzeba ją zeskrobać, a pozostałości usunąć preparatem do usuwania starych powłok malarskich.
  • podłoże pomalowane farbą kredową lub wapienną musisz starannie usunąć szpachelką po uprzednim zamoczeniu.
  • farbę emulsyjną lub akrylową – jeżeli nie odpada – przemyj wodą z detergentem lub specjalnym płynem do mycia ścian, mydłem malarskim, czy mydłem cukrowym.
    Bardzo ważne jest, aby w efekcie ściana była równa i gładka na całej powierzchni. Wszystkie niepotrzebne otwory, pęknięcia i rysy wypełnij szpachlówką lub zaprawą gipsową. Każdą powierzchnię przed położeniem tapety zagruntuj. Jeśli zdecydowałeś się zamontować tapetę w jasnej kolorystyce, to warto pomalować ściany białą farbą emulsyjną.
mydło cukrowe
odbijanie luźnych fragmentów tynku
równanie ścian

3. wymiana tapety na nową

Stare warstwy tapety usuń szpachelką po uprzednim namoczeniu jej ciepłą wodą, wodą z dodatkiem kilku łyżek octu lub specjalnym płynem do usuwania tapet. Możesz też użyć elektrycznego nawilżacza do tapet.

Tapety winylowe, grube, wodoodporne, czy tapety z włókna szklanego powinieneś przed namoczeniem podrapać drucianą szczotką, lub nakłuć specjalnym wałkiem z kolcami, ewentualnie ponacinać nożykiem do tapet lub przetrzeć papierem ściernym – to umożliwi wniknięcie preparatu do warstwy z klejem.

Roztwór nałóż dość obficie na tapetę przy pomocy wałka lub gąbki, odczekaj kilkanaście minut, aż warstwa napęcznieje.

Szpachelką podważ górny róg tapety i oderwij go, ciągnąc w dół. Jeśli na ścianie pozostały resztki tapety, zeskrob je przy pomocy szpachelki.

Przed przyklejeniem nowej tapety powierzchnię ściany dokładnie umyj, aby pozbyć się pozostałości kleju i przeszlifuj papierem ściernym, żeby wyrównać powierzchnię

wałek z kolcami
skrobanie resztek starej tapety
mydło do mycia ścian

Ostatni etap

Najpóźniej 24 godziny przed tapetowaniem ścian odpowiednio wcześniej przygotowane powierzchnie zagruntuj. Taki zabieg posłuży wyrównaniu chłonności ścian i ich wzmocnieniu. Pozwala także na lepsze łączenie rolek oraz późniejsze ewentualne usunięcie tapet bez uszkadzania ścian.
Gruntowanie powierzchni to bardzo ważny proces, a bez problemu sobie z nim poradzisz, nawet bez doświadczenia w pracach remontowych. Ścianę zagruntuj przy użyciu pędzla (ławkowca), nie żałując gruntu, mocno i dokładnie dociskając włosiem do powierzchni. Po zakończeniu, czynność powtórz i pozostaw do wyschnięcia do następnego dnia. Wybierz grunt głęboko penetrujący, który zmniejsza nasiąkliwość i wzmacnia powierzchniowo podłoże a także jest paroprzepuszczalny. Preparat gruntujący jest w stanie dezynfekować powierzchnię, ma właściwości przeciwgrzybicze i antykorozyjne, zapewnia maksymalny poziom przyczepności tapety do ściany, ale także umożliwia łatwe usunięcie tapet przy następnym remoncie.
Jeśli ściana była gruntowana dużo wcześniej – przetrzyj ścianę wilgotną szmatką na 24 godziny przed aplikacją tapety.

gruntowanie

gruntowanie białą warstwą

Im lepiej przygotujesz ściany, tym bardziej będziesz przygotowany na wszystkie rzeczy, które mogą pójść nie tak. Kiedy więc znajdziesz wymarzoną tapetę, najpierw przygotuj ściany, a reszta pójdzie gładko.