Jak dobrze przygotować ścianę przed położeniem tapety?

Krótko..

To pytanie pojawia się wielokrotnie w postach, blogach, artykułach.
Odpowiedzi na nie też jest sporo, jedne bardziej fachowe, inne trochę bardziej ogólne.

Można na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem:

Ściana powinna być płaska, gładka, twarda, sucha, czysta i chłonna.
Jeśli macie tak przygotowane podłoże, to pozostaje Wam tylko wybór odpowiedniego kleju i narzędzi.

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Ale powoli, po kolei…

szpachlowanie

Dłużej..

Co znaczy płaska i co, jak nie mamy takiej ściany?
Najlepiej, żeby ściana była płaska. Jak to sprawdzić?
Potrzebna będzie poziomica lub łata murarska (długa listwa z poziomicą) albo długa, prosta listwa lub np. kij od szczotki, na pewno znajdziecie pod ręką coś, co da się wykorzystać. Przykładamy takie 'narzędzie' pionowo, poziomo, w różnych miejscach ściany i sprawdzamy, czy przylega na całej powierzchni, czy są równe i czy nie ma żadnych odchyleń.Jeśli ściana nie jest płaska i i nie zamierzamy jej równać, albo się 'nie da', powinniśmy mieć świadomość, że na taką ścianę ciężko będzie położyć tapetę. Tapeta, która ma wzór do spasowania na styk, może się nie połączyć, a jak już uda nam się ją złączyć, to może być ciężko spasować wzór. Można zawsze wybrać taką tapetę, która wybaczy takie niedociągnięcia.

Gładka ściana. Jak to sprawdzić?
Najprościej – przeciągając ręką po powierzchni. W niedoświetlonych miejscach możesz użyć latarki. Upewnij się, czy na ścianach nie ma nierówności, rys, czy pęknięć. Jeśli czujesz chropowatość, trzeba wygładzić ścianę gładzią szpachlową, tak samo w przypadku rys, czy pęknięć. Jeśli są wyczuwalne pod palcami grudki, należy je usunąć papierem ściernym o gradacji minimum 120.

Twarda i sucha powierzchnia. Ale czy napewno?
Upewnij się, czy na ścianach nie ma zacieków, odparzeń, wilgoci, pleśni. Dotknij i lekko ostukaj ściany, sprawdzając, czy nie dzieje się nic niepokojącego.
Przed tapetowaniem nowe ściany powinny być sezonowane przez minimum 4 tygodnie – w tym czasie tynk powinien już dobrze wyschnąć i stwardnieć. Wilgotność tynku przed gruntowaniem przygotowującym do tapetowania, nie powinna przekraczać 3-5%. Jak nie jesteś pewien, wilgotność ściany można sprawdzić higrometrem (zamówić pomiar).

Czysta, to oczywiste!
Jak ocenić czystość ścian ?! Znowu – dotknij ściany, pogładź ręką, obejrzyj ją. Jeśli na ręku nie zostaje pył, ani kurz, ściana jest odpylona. Tłuste plamy, czy brud powinny być widoczne gołym okiem, należy je usunąć.

Chłonna ściana, po co?
Jeśli podłoże jest chłonne, przetarte gąbką zwilżoną w wodzie wchłonie wodę. Podłoże powinno być jednolicie chłonne. Gruntowanie jest niezastąpione. Zużyjemy wtedy mniej kleju, a tapeta będzie prawidłowo i jednolicie przylegała do podłoża. Należy zdawać sobie sprawę, że preparaty gruntujące służą do wykonania powłoki wyrównującej chłonność gruntu, wzmacniają go i sprawiają, że staje się bardziej przyczepny.

gruntowanie

Wnioski

Nie jest to żadna wiedza tajemna, ale nawiązując do przysłowia: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.” bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed aplikacją tapety.